Strona główna
Miasta dla ludzi prenumerata wyszukiwarka facebook
reklama

3 '2018Miasta dla ludzi

Miasta dla ludziOferta dla Architekta

Oferta dla Architekta 

newsboard

jak mieszkamy?
gdzie mieszkamy?
co wybieramy?

 

To hasła przewodnie marcowego wydania A&B. Architektura mieszkaniowa to najbardziej wrażliwe społecznie zagadnienie, bo dotyczy podstawowego prawa do mieszkania każdego człowieka. Przed kilkunastoma miesiącami rząd otworzył program Mieszkanie Plus, w ramach którego odbywają się konkursy architektoniczne. Jednocześnie wciąż rośnie liczba mieszkań budowanych w sektorze deweloperskim, można powiedzieć, że mamy do czynienia z monokulturą deweloperską, na co zwróciła uwagę w swoim tekście Aleksandra Jadach-Sepioło. Budownictwo spółdzielcze, komunalne, społeczne i czynszowe w naszym kraju praktycznie nie istnieją. Realna kreacja przestrzeni mieszkaniowej odbywa się wyłącznie w większych miastach. W gminach podmiejskich wyraźnie widoczne jest zaś zjawisko suburbanizacji — powstające tam masowo budynki indywidualne tworzą strefy suburbanizacji. Takie są polskie realia. Czy jesteśmy gotowi na zmiany, czas pokaże.

W moodboard oraz prezentacjach architektonicznych przedstawiamy najlepsze realizacje z Polski i z zagranicy. Pokazujmy zarówno budownictwo socjalne, jak i budowane przez prywatnych inwestorów. Praktyka projektowa dowodzi, że socjalne wcale nie oznacza niskiej kultury projektowej; bywa, że tańsze budownictwo społeczne idzie w parze z wysoką jakością architektoniczną.

 

główne prezentacje


96 Logements

Lacaton & Vassal

Szybki rozwój miast i wzrost liczby mieszkańców rodzi wiele wyzwań dla urbanistów, architektów i socjologów. Architektura mieszkaniowa — obok transportu — staje się tematem coraz ważniejszym, o ile nie najważniejszym. Problemem jest zarówno maksymalne dogęszczanie centrów, jak i niekontrolowane rozlewanie się przedmieść. Dyskutuje się nie tylko o tym, jak zapewnić odpowiednią liczbę mieszkań, ale i o jakości życia w projektowanej przestrzeni. […] Zainteresowanie tą wielopłaszczyznową kwestią zaowocowało już wieloma rozwiązaniami projektowymi, które zostają zweryfikowane, dopiero kiedy zaczynają żyć swoim życiem. Ważne jest jednak samo podjęcie próby znalezienia rozwiązania optymalnego dla danej lokalizacji i zapotrzebowania. Za taką próbę można uznać 96 nowych mieszkań powstałych we francuskim Chalon-sur-Saône, niewielkim miasteczku nieopodal Dijon. Mieszkania powstały według pomysłu architektów z pracowni Lacaton & Vassal, znanej z tworzenia wysokiej jakości budynków niskim kosztem.
 
Tete en L’air,
Astrolarbre

KOZ Architectes

La Belle Époque to także czas rewolucji w zakresie rozwiązań konstrukcyjnych. W szczególności odnosi się to właśnie do Paryża. Mowa nie tylko o dziele Gustave’a Eiffela, Maurice’a Koechlina i Émile’a Nouguiera — znanej na całym świecie, początkowo wzniesionej jedynie „tymczasowo” wieży. Wyjątkową realizacją okazała się plomba mieszkaniowa przy Rue Franklin 25b, zaprojektowana przez Auguste’a Perreta. Jego żelbetowa konstrukcja szkieletowa stanowiła novum nie tylko pod względem estetycznym, ale także pozwoliła na zdjęcie obciążenia ze ścian wewnętrznych i w rezultacie na zupełne uwolnienie rzutu. Koncepcja ta rozwijana była wielokrotnie, przez największych tytanów architektury, takich jak Le Corbusier. Żelbet zdominował budownictwo mieszkaniowe już na zawsze. Rzeczywiście, do dziś niewiele się zmieniło. W takim kontekście ciekawymi przykładami w Paryżu są realizacje KOZ Architectes, zaprojektowane dla SIEMP (Zarząd nieruchomości gospodarki mieszanej miasta Paryża). Projektanci z tej paryskiej pracowni zdecydowali się na realizację obiektu mieszkalnego o całkowicie drewnianej konstrukcji.
 
osiedle Mieszkaj w mieście

medusa group

Osiedle Mieszkaj w mieście, powstające w północno-zachodniej części Krakowa, ma stać się z założenia właśnie częścią miasta, fragmentem żywej, zróżnicowanej tkanki, a nie tylko sypialnią na obrzeżach miasta. Dotychczas zrealizowano pierwszy etap osiedla i oddano do użytku trzy budynki przy ulicy Naukowców, wzdłuż południowej granicy terenu. »Pomysł na architekturę budynków leży w dużych oknach, prostej fasadzie i połamanych balkonach. Na mieszkanie o powierzchni pięćdziesiąt metrów kwadratowych przypada ponad dwadzieścia metrów kwadratowych balkonu! Ich tektonika powoduje, że zmniejsza się optycznie skala budynków. Ich charakterystyczne zacięcia to bariery zabezpieczające przed przechodzeniem między balkonami. Staraliśmy się unikać eksponowania tynku, dlatego na pierwszy plan wychodzą właśnie białe wstęgi wykonane z gładkiego, perforowanego aluminium. Generuje to większy spokój bryły, tworząc zarazem pewien relief i załatwia nam całkowicie sprawę architektury. Cieszy nas, jeżeli udaje się znaleźć pomysł wizualny, który w czytelny sposób tłumaczy się funkcjonalnie« — mówi Zagała.
 
Sprzeczna 4

BBGK Architekci

Budynek mieszkalny Sprzeczna 4 sam jest pełen sprzeczności. Powstał jako prototyp i eksperyment, tymczasem stał się jedną z głośniejszych realizacji ostatniego roku. Stanął w zdegradowanej okolicy, postrzegany jest jako oaza luksusu. Lokalizacja była jednak w przypadku tego projektu sprawą wtórną. Wszystko zaczęło się od spotkania Romana Stanisławskiego, właściciela produkujących prefabrykaty zakładów Budizol, z architektami z biura BBGK. To właśnie Stanisławski, dziś całą swoją produkcję sprzedający za granicę, głównie do Skandynawii, postanowił zdjąć z tej technologii klątwę wielkiej płyty i pokazać, że fabryczna produkcja elementów budowlanych ma mnóstwo zalet, szczególnie w przypadku architektury mieszkaniowej. Czy zgodnie z intencjami autorów Sprzeczna 4 zmieni powszechny pogląd na temat prefabrykacji i stanie się wzorem do naśladowania?
 
cykle A&B

   
Godot nie przyjdzie.
Mieszkalnictwo w Polsce

Aleksandra Jadach-Sepioło

Mieszkań w Polsce ciągle brakuje. Diagnoza przedstawiona w Narodowym Programie Mieszkaniowym obnażyła trzy podstawowe braki polskiego mieszkalnictwa: liczba, jakość i dostępność. Ich znaczenie i dotkliwość dla Polaków są różne, ustawmy je więc na podium. Dość szczególnym, bo pierwsze miejsce w tym rankingu będzie oznaczało największą wagę wyzwania wiążącego się z rozwiązaniem problemu. Może się wydawać, że liczba to największa bolączka polskiego mieszkalnictwa. Według danych, na koniec 2015 roku brakowało prawie 900 tys. mieszkań. To znacznie mniej niż w latach 2002 i 2011. Dane te są obarczone dużym prawdopodobieństwem błędu. Nie umiemy oszacować, ile rodzin mieszka w gospodarstwach wielopokoleniowych z własnej woli i wyboru. Nie wiemy, jak migracje zagraniczne ostatnich lat wpłynęły na wartość mieszkaniowego deficytu. Liczbie mieszkań w Polsce przyznajmy trzecie miejsce.
 
Mieszkanie Plus

Konkurs na opracowanie projektu domu modelowego

Rządowy program Mieszkanie Plus ma być odpowiedzią na deficyt dobrych, dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Program ma również za zadanie kształtować standardy urbanistyczne, architektoniczne i techniczne. 8 września 2017 roku w Katowicach rozstrzygnięto konkurs na projekt modelowego budynku wielorodzinnego w programie Mieszkanie Plus. Konkurs zorganizowała spółka zależna Banku Gospodarstwa Krajowego BGK Nieruchomości. Partnerami konkursu byli Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Dwuetapowy konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wystarczy powiedzieć, że do udziału w nim dopuszczono 271 osób. Do pierwszego etapu konkursu zgłoszono 76 prac. Do drugiego, decyzją jurorów, zakwalifikowano 12 uczestników, czyli maksymalną liczbę przewidzianą w regulaminie. Cztery równorzędne nagrody o wartości 35 tysięcy złotych każda otrzymały pracownie: Kuryłowicz & Associates (ostatecznie projekt przeznaczony do realizacji), S.A.M.I. ARCHITEKCI, Mateusz Gierszon z pracowni Ema Studio oraz Mateusz Herbst z pracowni archibiuro.com.
 
 

podgląd numeru