Strona główna
konkurs prenumerata wyszukiwarka facebook
reklama

1 '2017Miasta dla ludzi

Miasta dla ludziOferta dla Architekta

Oferta dla Architekta 

p a t r o n a t y
m e d i a l n e


 

Relacja starego z nowym to temat przewodni styczniowego numeru A&B. Przyglądamy się w nim zarówno najciekawszym — naszym zdaniem — adaptacjom i rozbudowom, jak również kontrowersyjnemu konkursowi na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę krakowskiej Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

Nasza intencją jest pokazanie, jak przebiegają procesy rewitalizujące, jak stara architektura odradza się w nowej formie, jak ożywcza jest sytuacja, gdzie obok starego powstaje nowoczesna forma, która staje się znakiem swojego czasu. Tym samym obserwujemy dialog starego z nowym, te swoista rozmowę, którą prowadzą ze sobą różne dzieje historyczne, style czy estetyki architektoniczne.

Łączeniu starego z nowym powinna towarzyszyć z jednej strony refleksja proekologiczna, a z drugiej myślenie o ochronie dziedzictwa kulturowego. Najważniejsze jednak wydaje się to, żeby przeszłość budowała naszą przyszłość. I to jak najlepszą przyszłość, podkreślmy.


Małgorzata Tomczak

 

główne prezentacje


budynek Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP

Vostok Design

Warszawski wydział Akademii Sztuk Pięknych ogłosił w 2011 roku „konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku ASP dla Wydziału Rzeźby w Warszawie przy ul. Spokojnej 15”. Pierwszą nagrodę przyznano pracy młodego krakowskiego biura Vostok Design. Szczęśliwie na drodze projektu nie stanęły problemy na tyle duże, by uniemożliwić jego realizację i dziś na własne oczy oglądać możemy efekty pracy architektów. Nowy gmach Wydziału Rzeźby jest obiektem zlokalizowanym w dość trudnej, lecz ciekawej sytuacji przestrzennej. Z jednej strony budynek powstawał jako część zespołu, w skład którego wchodzą obiekty zabytkowe, z drugiej ulica Spokojna znajduje się zaraz za murem cmentarza na Powązkach. Dodatkowo w niemal tym samym czasie naprzeciw nowego budynku Wydziału Rzeźby wzniesiono biurowiec, stylistycznie znacznie odbiegający od historycznej zabudowy akademii.
 
Mons Memorial Museum

Atelier d’architecture Pierre Hebbelinck – Pierre de Wit

Mons jest ciekawym belgijskim miastem położonym w pobliżu granicy z Francją. Może pochwalić się burzliwą historią i interesującą architekturą. Ze względu na strategiczne położenie, w jego dziejach przeplatają się bitwy, oblężenia, wielkie pożary i okresy odbudowy. Znajdujący się tutaj gmach Machine-a-Eau zbudowany w latach 1870–1871 ma cenioną pozycję w kontekście historycznym, a także architektoniczno-urbanistycznym. W ostatnich latach zainwestowano w niego ponad 8 milionów euro. Budynek został rozbudowany zgodnie z projektem konkursowym z 2011 roku i w wyniku tych działań całkowicie zmieniło się jego oblicze, lecz jego sercem pozostała najstarsza część obiektu.
 
pracownia Pawła Althamera

Piotr Brzoza Architekten GmbH, Basel & Projekt Praga

Artyści często są postrzegani jako osoby zagadkowe, ale też zwracające na siebie uwagę ekstrawagancją w ubiorze czy zachowaniu. Mimo że nie lubię szufladkowania ludzi i powoływania się na stereotypy, to jednak uważam, że w pracowni Pawła Althamera można doszukać się potwierdzenia tego upodobania do nieprzeciętności. Najbardziej awangardowy element projektu to architektoniczna huba — bryła o nieregularnym kształcie wisząca na zewnętrznej ścianie budynku. Obiekt ten nie tylko przykuwa uwagę swoim oryginalnym rzeźbiarskim charakterem, ale także nietypowym, złotym wykończeniem, które, zwłaszcza w promieniach słońca, przyciąga wzrok. Na dodatek, patrząc na niego, pojawia się intrygujące pytanie o funkcję.
 
adaptacja szkoły im. Lilian Baylis na budynki mieszkalne

Conran and Partners

Ciężko jednoznacznie określić czy dla współczesnych projektantów istnieje granica uniemożliwiająca ingerencję mającą na celu absolutną zmianę funkcji — nawet najbardziej nieprawdopodobną i daleką od oryginalnego przeznaczenia. Takie działania najczęściej jednak związane są z adaptacjami starych budynków na obiekty mieszkalne. Choć nie każda realizacja jest przedsięwzięciem na miarę wiedeńskiego gazometru, to na mieszkania adaptowano już chyba każdy typ budownictwa. Hale przemysłowe, fabryki, młyny, nawet szpitale. I szkoły. Otwarte w 1964 roku Gimnazjum Beaufoy zaprojektowane zostało przez założone w 1939 roku biuro Architects Co-Partnership (ACP) i zapewniało edukację blisko sześciu setkom uczniów. Dopiero później szkole nadano imię Lilian Baylis, sławnej brytyjskiej producentki teatralnej, z którym kojarzone jest do dziś. Los obiektu stanął pod znakiem zapytania kiedy placówkę przeniesiono w 2005 roku do nowej siedziby przy Kennington Lane. Szczęśliwie okres odrzucenia i zapomnienia trwał tylko sześć lat, do momentu kiedy aktualny inwestor zdecydował się na zakup nieruchomości.
 
Bunkier Sztuki w Krakowie

omówienie konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy […]

Konkursowi na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, nadbudowy i rozbudowy budynku Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie i jego rozstrzygnięciu towarzyszyły duże emocje. O rozbudowie Bunkra mówiło się od lat. W 2001 roku został przeprowadzony zamknięty konkurs, który wygrała pracownia Ingarden & Ewý Architekci. Projekt, jak się łatwo domyślić, nie został zrealizowany. W 2016 rozpisano kolejny konkurs, którego wyniki omawiamy poniżej.
 
podgląd numeru