Strona główna
Miasta dla ludzi prenumerata wyszukiwarka facebook
reklama

2 '2019


Miasta dla ludzi


Oferta dla Architekta

Oferta dla ArchitektaMateriał w architekturze

26.03.2015 / czwartek

kalendarium

I etap – seminarium: RELACJA
II etap – konkurs: WYNIKI

 

przedmiot konkursu

 

Każda koncepcja projektowa w procesie realizacji materializuje się w kompozycji, konstrukcji, architekturze i, wreszcie, w wykorzystanych do jej realizacji materiałach. Ich dobór decyduje o estetycznym wyrazie obiektu architektonicznego – zarówno jego zewnętrznej formy, jak i wnętrz czy otoczenia. Jakość materiałów zewnętrznych i wewnętrznych, budowlanych i wykończeniowych oraz stworzony przy ich użyciu detal architektoniczny mogą stanowić o sukcesie bądź niepowodzeniu inwestycji.


Rozważając niezwykle bogaty dziś wachlarz dostępnych materiałów nie mówimy wyłącznie o ich podstawowych parametrach, fakturze czy kolorystyce, lecz także o możliwości ich szerokiego zastosowania. Od dawien dawna architekci i budowniczowie wykorzystywali naturalne materiały pochodzące z lokalnych zasobów naturalnych. Dziś, pomimo że owa potrzeba osadzania architektury w jej najbliższym otoczeniu jest niezmiennie silna, rośnie także świadomość konieczności ograniczenia nadmiernej eksploatacji złóż surowców naturalnych. Ich „lokalność” ma obecnie także inne oblicze – współczesna sieć sprawnie działających powiązań transportowych pozwala bowiem na przeszczepianie materiałów w różne miejsca globu niezależnie od granic i odległości.

Paleta materiałów jest dziś ogromna i nieustannie poszerzana przez naukowców poszukujących kolejnych, innowacyjnych rozwiązań oraz ich zastosowań. Niezależnie od tego czy chodzi o beton, kamień, metal, tworzywa sztuczne, drewno, szkło czy tkaniny – każdy z tych materiałów ma wiele wcieleń i każdy z nich wnosi do architektury inną gamę znaczeń i emocji. W dobie dynamicznego rozwoju technologii i projektowania parametrycznego obróbka materiałów pozwala na ich niemal dowolne formowanie, uszlachetnianie oraz nadawanie im dodatkowych cech. Materiały stają się także „inteligentne” wspomagając ergonomię i ekonomię budynku czy wnętrza, m.in., kontrolując ilość światła naturalnego, czy też wpływając na cyrkulację powietrza i ciepła w obiekcie.

Walor przyjazności dla środowiska, a także poszukiwanie rozwiązań bazujących na idei recyklingu zyskuje współcześnie coraz większą wagę. Ciekawe efekty przynosi eksperymentowanie z materiałem. Poszukiwanie nowych rozwiązań i zbaczanie z utartych szlaków prowadzi do odkrywania i tworzenia nowych, niebanalnych, często wręcz awangardowych, budynków i wnętrz. Istnieje wiele projektów i realizacji architektonicznych o rozmaitej typologii, których istotą jest właśnie dobór i zastosowanie materiałów.

Umiejętne korzystanie z różnorodności dostępnych rozwiązań materiałowych, ich pomysłowe zestawienia, czy też manipulacja ich właściwościami stanowią także esencję projektowania wnętrz. Materiał jest ponadto ważnym elementem w kształtowaniu krajobrazu przestrzeni publicznych, związanych z miastami i nie tylko. To od niego, w dużej mierze, zależy czy przestrzeń miejska wyda się nam przyjaznym, urozmaiconym środowiskiem, czy też wręcz przeciwnie.

W tym kontekście materiałem można także umownie nazwać elementy zieleni, która w odpowiednich proporcjach komponowana z nawierzchniami czy małą architekturą, definiuje charakter wnętrz urbanistycznych.

W niniejszej edycji konkursu organizowanego przez miesięcznik A&B poszukujemy wielości możliwych zastosowań materiałów oraz ich ciekawych, innowacyjnych wcieleń w najróżniejszych odsłonach.

 

 

-->

Materiał w architekturze - plakat
 
 
 
 

regulamin, warunki, kontakt z biurem organizatora

 

    regulamin   i   warunki   

 

osoba kontaktowa

Marta Bąk
tel: 12 632-34-02
email:
m.bak@architekturaibiznes.com.pl
 

 « powrót