Wyniki konkursu studenckiego na wykonanie małych form architektonicznych dla przystanku wodnego Mariny Gliwice na Kanale Gliwickim w Pławniowicach

rozstrzygnięcie konkursu

marzec 2022

organizator

Katedra Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej RAr-2 Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej

lokalizacja

Gliwice

opis

Rozstrzygnięto zamknięty konkurs dla studentów Politechniki Śląskiej na wykonanie małych form architektonicznych dla przystanku wodnego gliwickiej Mariny na Kanale Gliwickim w Pławniowicach.

Konkurs organizowała Katedra Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej RAr-2 Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Projekty były wykonywane w ramach przedmiotu Detal Architektoniczny prowadzonego przez dr hab. Tomasza Wagnera na VIII semestrze (semestr inżynierski) w roku akademickim 2020/21.

Wyzwaniem konkursowym było zaproponowanie stacji przystankowych dla terenów znajdujących się przy Kanale Gliwickim i dzierżawionych przez Marinę. Stacje miały być zaprojektowane zarówno dla korzystających z wodnych atrakcji na przykład kajakarzy, czy turystów na statkach wycieczkowych, jak i tych na lądzie — spacerowiczów i rowerzystów. W takich punktach można by było odpocząć, podziwiać przyrodę i zrobić grilla. Stacje przystankowe miałby stać się rozpoznawalnym znakiem w przestrzeni gliwickiej mariny.

Zgłoszone projekty były tworzone w dwuosobowych zespołach.

Grand Prix konkursu otrzymał zespół w składzie: Adrian Pikorski i Jan Scelina za projekt wykonany pod kierunkiem dr hab. Tomasza Wagnera.

Przyznano również dwa wyróżnienia ex aequo. Otrzymały je dwa zespoły w składzie: Anna Bajura i Adrianna Popielarczyk za pracę wykonaną pod kierunkiem dr hab. Grzegorza Nawrota oraz zespół Daniela Hessa i Julii Reszkowskiej pod kierunkiem dr Aleksandry Witeczek.

Projekt, który otrzymał Grand Prix, jest planowany do realizacji w ramach marszałkowskiego budżetu obywatelskiego.

„Zaplanowaliśmy wykonanie sześciu wiat na kanale. Teraz przygotujemy kosztorysy projektów i zobaczymy czy zmieścimy się w budżecie obywatelskim. Zastanowimy się także nad tym, czy będzie to jeden projekt wykonany w sześciu miejscach, tak żeby były rozpoznawalne, czy też każdą z przystani zrobimy inną, żeby było urozmaicenie” — mówi Ewa Sternal, współwłaścicielka gliwickiej Mariny.

Przystanie mają znaleźć się w Gliwicach, Dzierżnie, przy wyspie Kormoranów, w Pławniowicach oraz Rudzińcu.

Grand Prix

Adrian Pikorski, Jan Scelina

Wyróżnienie (ex aequo)

Anna Bajura, Adrianna Popielarczyk

Wyróżnienie (ex aequo)

Daniel Hess, Julia Reszkowska

Głos został już oddany

okno zamknie się za 5

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE